Jak začala kariéra Billa Gatese doopravdy?

Recenze knihy Skok k výšinám

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o další knihu na téma jak změnit svůj život a kariéru. V jedné věci se však oproti běžným knihám liší…
Skok k výšinám nabízí několik základních myšlenek, se kterými jste se mohli setkat i v jiných knihách. První z nich je spojení schopností a zápalu. Pokud dojde k jejich propojení, nalezne každý oblast, která mu dodá energii, pokud se v ní bude pohybovat. K nalezení tohoto (v knize je po popsané jako osobní barva) pak může sloužit test na www.primarycolorassessment.com.
Skok k výšinám dále přibližuje, že na „cestě k výšinám“ nejste sami a můžete se opřít o druhé lidi. K tomu je však potřeba splnit základní podmínku a to mít myšlenku, která lidi nadchne. Aby myšlenka byla úspěšná, musí být velké, nezištná a jednoduché.
Jako příklad jednoduché, nezištné a srozumitelné myšlenky je uveden např. hudebník a bývalý punker Bob Geldof. Měl v hudebním průmyslu velmi špatnou pověst a nikdo s ním nechtěl spolupracovat. Pak ale jednoho dne při sledování televize vyděl reportáž o hladomoru v Etiopii dostal nápad na dobročinnou akci. Místo toho, aby ji propagoval jako „podívejte se je v Etiopii hladomor, musíme vytvořit mezinárodní orgány a pak vykonat další kroky…“ zvolil jednoduché „Každý může pomoci“. Dokázal tak zmobilizovat běžně lidi i umělce a výsledkem byla akce LiveAID, jako největší kulturní akce historie.

Co přináší kniha Skok k výšinám?

Skok k výšinám se liší od ostatních knih na toto téma a to popisem jak dojít do cíle, k výšinám, k očekávanému stavu, stavu Flow.
Z mnoha knih můžete nabít pocit, že změna musí být okamžitá a jednoznačná. Že se ráno vzbudíte a vše je jinak, zná směr a cíl a jste si na 100% jistě, že je to správně a nevede jiná cesta. Skok k výšinám popisuje jiný přístup. Jedná se o tzv. sérii skoků. Na mnoha příbězích popisuje, jak se lidé věnovali jejich staré práci (která je často živila, ale necítili v ní realizaci) a současně se čím dál více pracovali na svém Skoku k výšinám, na tom v čem se chtěli realizovat. To jim umožnilo zůstat pevně na nohách, dopřát si čas pro učení se a zkoušení. A teprve v okamžiku, kdy dokázali eliminovat nejistoty s novým směrem v životě (o tom jaké jsou nejistoty, kniha pojednává) definitivně vyskočili k výšinám.
Autor pak popisuje, že místo toho aby vás paralyzoval strach ze změny, získáte prostor zkoušet věci a experimentovat. A zdůrazňuje, že vydat se na cestu je ten první a nejdůležitější krok.

Kniha je napsána čtivým způsobem a s přibývajícími stránkami graduje. Je doplněna mnoha konkrétními příklady. Co bych zdůraznil je, že přináší a vhodně rozvíjí několik silných základních myšlenek. Vhodně tak balancuje mezi přístupem, kdy na myšlenku čekáte několik desítek stránek a druhým extrémem, kdy vás zahltí mnoha myšlenkami a nemáte je možnost ani vstřebat.
Jak to bylo s Billem Gatesem doopravdy?
Říká se, že Bill Gates opustil vysokou školu, aby mohl založit Microsoft. Že to tak nebylo si přečtěte v knize
Zajímavé citace

Zajímavé myšlenky

Západní kultura je velkou odezvou na minimální soubor problémů.
Velké myšlenky mají šanci zaujmout. Nezištné myšlenky zase zaangažují druhé lidi. A ty jednoduché se snadno replikují.
Složité myšlenky, ať již jde o návrhy nebo nějaké teorie, zaměstnávají náš intelekt a přimějí nás k soustředěné pozornosti, ale jen zřídkakdy jsou dobré k tomu, aby nás přiměli k okamžité akci.
Proces nebo chcete-li samotná aktivita je tím podstatným. Vydejte se správným směrem a výsledky se dostaví samy od sebe. Dokud svou myšlenku nepřeměníte v čin, nestane se nic.
Existují čtyři druhy rizik, která mají vliv na jakékoli velké životní rozhodnutí: riziko nadšení (bude se mi to líbit), kompetenční riziko (budu v tom dobrý), riziko příležitosti (je tu opravu reálná šance, že uspěji) a životní riziko (když se dostanu za bod, odkud už není návratu, povede se mi lépe?).