Porto, Rio Douro, nejstarší vinice světa, Lisabon, nejzápadnější místo Evropy, to vše byla naše dovolená v Portugalsku.
Dovolená bez cestovní kanceláře, s půjčeným autem a šestiletým synem. Jak se nám v Portugalsku líbilo a co bychom doporučili?

Dovolená v Portugalsku

Porto

Porto je relativně malé město, má zhruba čtvrt milionu obyvatel. Pro nás je to jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Jeho atmosféra a pohodoví lidé nás skutečně uchvátili.

Porto

Projížďka historickou tramvají v Portu je hezký zážitek.

Do Porta jsme přiletěli těsně před půlnocí po dni stráveném v Londýně. Všechny telefony jsme měli vybité a složitě hledali v půlce noci náš hotel. Narazili jsme na několik hospod. Lidé kouřili před hospodou. Neuměli vůbec anglicky, ale to jim nevadilo chodit s námi přes půl hodiny a hledat náš hotel.
Po několika telefonátech místních lidí jsme zhruba v půl jedné v noci náš hotel našli. Lidé se usmívali, byli příjemní a měli dobrou náladu. Pohodovost místních lidí umocnil druhá den ráno, kdy jsme se dozvěděli, že se hrál zápas Porto-Bayern Mnicho, kde Porto prohrálo 5:1 v semifinále Ligy Mistrů. Všichni v Portu byli velmi zklamaní. Nebránilo jim to však být příjemní ochotní a pomáhat ostatním.

Co bychom v Portu doporučili? Odpověď je velmi jednoduchá, jen tak se procházet a užívat si atmosféru. Historické centrum města se nachází na pravém břehu Rio Douru a je velmi kompaktní. Proto pokud se budete procházet, dříve nebo později narazíte na všechny památky.

Rozhodně se vyplatí projet se historickou tramvají. My jsme jeli linkou č. 18 z centra města k řece a následně přestoupili na linku č.1 která nás podle řeky dovezla zpět do centra, kousek od přístavu odkud odjíždějí turistické lodi. Z přístavu je krásný výhled na železný most, jednu z dominant Porta.
Řeka Rio Douro protéká podél skal a nabízí krásné pohledy na město, proto výlet lodí jednoznačně doporučujeme.

Náš druhý tip je levý břeh řeky Rio Douro. Metrem jsme jeli do stanice Jardim do Morro a pak šli uličkami k řece. Všude je velké množství vinných sklípků, kde lze za pár euro ochutnat různé druhy Portského vína, zakousnout k nim olivy a sušenou šunku. Po návštěvě (několika) sklípků doporučujeme procházku dolu k řeze. Při tom se můžete kochat nádhernými výhledy na druhý břeh řeky a historické centrum. Samotný levý břeh řeky také nabízí příjemná místa k posezení a večeři.

Portské v Portu

V Portu zkrátka musíte ochutnat portské víno. I když je nealkoholické:-)

Poslední tip je sednout si jen tak na zahrádku jedné z mnoha kaváren, vychutnat si kávu a pozorovat okolí. Možná to zní trochu fádně, ale nám se tato činnost v Portu velmi líbila.

Rio Douro

Na východ do Porta se nachází oblast zvaná jednoduše Douro. Je to oblast okolo řeky Rio Douro, kde se nachází velké množství vinic. Břehy padají strmě do řeky a na vinicích v okolí se pěstuje víno pro přípravu Portského vína. Tato krajina nabízí neskutečně silnou atmosféru. Ne nadarmo je tato krajina zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO.
V jednom z prospektů jsme se dočetli, že se zde nachází nejstarší trvalo udržovaná vinice na světe – více než 2000 let.

My byli ubytovaní v samotném centru této oblasti ve vesničce Tabuaco. V jejím okolí můžete navštívit velké množství vinných sklípků. A je jen na vás jestli dáte přednost malým a rodinným podnikům jako je Fonseca Porto nebo velkému vinařství Sandeman.
Za nás doporučujeme rozhodně obojí. Je to zajímavý protiklad přístupů i atmosféry a obojí má něco do sebe.

Rio Douro

Oblast Douro a její vinice mají velmi příjemnou atmosféru.

V samotné vesnici Tabucao jsme byli ubytování v guest-housu přímo na náměstí. Vládne tam poklidná atmosféra. Silný zážitek byl pro nás zajít si na oběd do místní restaurace a dát si jejich místní menu. Příjemným překvapením bylo, když za námi přišel majitel, že slyší češtinu a přišel nás pozdravit. Na vysvětlenou jak poznal češtinu řekl, že prodává korkové špunty do lahví s vínem a obchoduje i s Českou Republikou.

Rio Douro nabízí krásnou krajinu, neskutečně silnou atmosféru. Vedle Porta to byl pro nás vrchol naší dovolené.

Lisabon

Nutno říci, že jediné co se nám v Lisabonu líbilo byla projížďka starou historickou tramvají č. 28. Druhé hezké místo byl Aquapark, který se nachází v místech bývalého výstaviště Expo.
Možná jsme byli namlsání Portem, možná je Lisabon skutečně takové špinavé a ušmudlané město, zkrátka nás Lisabon nezaujal.

Cascais

Na přelomu března a dubna, kdy jsme Portugalsko navštívili byl Cascais poklidné a příjemné přímořské letovisko. Procházka centrem, po promenádě i po pláži byla velmi příjemná. Ač ve městě není žádná významná pamětihodnost, strávili jsme v Cascais celý den. Pokud si chcete odpočinout od velkoměsta, rozhodně doporučujeme.

Cascais na pláži

Cascais na pláži – tento hrad tam stavěl jeden pár z Čech. Překvapivě dobře si tím vydělávali

V okolí Cascais jsou pak dvě významná místa, která stojí za návštěvu. První je Cabo da Roca. Je to nejzápadnější místo kontinentální Evropy. Procházka po mysu v okolí majáku je moc příjemná. Druhé místo, které stojí za zmínku je Sitra. Zámek je možná trochu kýčovitý, ale procházka po okolí a Maurská pevnost jsou moc hezká místa.

Praktické tipy

Do Portugalska je možné koupit letenky přes nízkonákladové společnosti jako je Ryanair a Wizzair.
Bohužel nelítá žádná přímá linka z Prahy a je nutný přestup. My jsme měli delší přestup v Londýně, který jsme využili k jeho prohlídce.

Půjčení auta je v Portugalsku, oproti třeba Španělsku, poměrně drahé. Přesto jej maximálně doporučujeme. Vyjet mimo velká města a hlavní turistické destinace. V tom je hlavní síla Portugalska. Pro nás třeba návštěva Rio Douro byla ta pravá dovolená v Portugalsku.

Ubytování jsme si zajišťovali přes booking.com, ale i hotels.com (v Portugalsku byl často levnější). Doporučuji si zajistit ubytování v nějaké vesničce a důkladně nasát atmosféru:-)