Pouť může být dlouhá několik tisíc kilometrů a stejně tak se poutí může stát několika hodinová procházka.

Má nejkratší pouť měla 7 kilometrů. Byla z mého domu a vedla k Chrámu Svatého Víta na Pražském Hradě. Záměr pro tuto pouť byl “dívat se na svět očima dítěte”. Všimněte si, že třeba tříleté dítě dokáže dvě hodiny intenzivně a upřesně sledovat třeba pracující bagr. Bedlivě pozoruje každý jeho pohyb a obdivuje jeho sílu. Díky zvolenému záměru prošel místa okolo kterých jezdím pravidelně autem. A zjistil, že existuje spousta bočních uliček, existuje svatý Gothard. U Chrámu Svatého Víta mě napadlo zaklonit hlavu a dívat se na jiným pohledem. Víte třeba co jsou to chrliče? Tato krátká pouť byla pro mě velmi inspirativní. Přišlo mi spousta zajímavých nápadů.

Poutě bych rozdělil do třech základních kategorií

Cíl pro krátkou pouťKrátká jednodenní nebo víkendová pouť

Cílem této poutě může být blízká katedrála, chrám nebo kostel (viz. box). Stejně tak se poutí může stát cesta domů – co jít z práce domů pěšky? Silná pouť bývá cesta pěšky k rodičům, vracíte se tak ke kořenům. A co třeba krátká pouť k pramenu řeky nebo potoka, který protýká místem kde bydlíte?
Nebo třeba pouť na nejbližší rozhlednu – dobrý cíl, pokud je váš záměr získat nadhled nad určitou věcí.
Jako další inspirace mohou sloužit tzv. Microadventures jejímž autorem je Alastair Humphreys

Cíl pro střední pouťTýdenní až dvoutýdenní putování

Inspirací může být mé putování do Chlumu Svaté Máří. Proč jsem si vybral zrovna tento cíl? Před několika lety jsem viděl reportáž o Chlumu v Toulavé kameře. A nyní když jsem přimýšlel kam vyrazit, toto místo mi samo vyskočilo. Navíc Západní Čechy jsem do té doby neznal, to posílilo mé rozhodnutí jít právě sem.
Mé doporučení je, aby poutní místo pro delší pouť mělo nějakou historickou tradici (ať již křesťanskou nebo jinou). Nebo se může jednat třeba o pouť k prameni řeky Vltavy nebo třeba pouť z domova na Sněžku? Zajímavá pouť může být z domova třeba na vaši chatu či chalupu.
Pokud by vás zajímali církevní cíle, je možné se inspirovat na stránkách o církevní turistice.

Cíl pro dlouhou pouťDlouhé poutě

Typickým představitelem je Svatojakubská pouť do Santiage do Compostela. Tyto poutě mohou být rozděleny i do několika etap, kdy se jde každý rok jeden na sebe navazující úsek.
Informace k Svatojakubské pouti i dalším světovým poutím jsou na stránkách spolku Ulteia.