Po dlouhé době jsme vyrazili na zájezd s cestovní kanceláří. Konkrétně se jendnalo o Blue Style a hotel Koukonaria ve městě Alykes.

K rozhodnutí jet s CK nás dovedla situace a spousta okolností ohledně Koronaviru. Ale to je trochu jiný příběh.

Mé subjektivní hodnocení:

Ostrov Zakyntos

Ostrov Zakyntos má skutečně velmi krásné moře. Teplé, klidné, průzračná voda, nádherná barva moře.  Tedy ideální podmínky pro šnorchlování. Samozřejmě podmořský život je řádově nižší než v Egyptě nebo Maledivách.

Na ostrově nečekejte žádné historické památky. Vše bylo zničeno při velkém zemětřesení v roce 1953.

Příroda na Zakontosu je, jak to jen nazvat, decentní. Najdou se hezká místa, třeba Kréta má přírodu mnohem pestřejší. A např. s Madeiru, kde jsem byl v červnu stejného roku se to nedá srovnávat. Madeira je o několik řádů hezčí.

Shrnutí: Ostrov Zakyntos je fajn. Pokud jedete za mořem, maximálně si jej užijete.

 

Letovisko Alykes

Letovisko Alykes je menší a komornější letovisko. Najdete zde vše co potřebujete. Obchody, restaurace, půjčovny aut. Všeho je tak akorát. Pro rodinnou dovolenou ideální. Pokud hledáte noční život, myslím, že letoviska Tsivili nebo Laganas jsou vhodnější.

V letovisku Alykes je hezká písečná pláž. Asi nejlepší, co jsme na Zakyntosu měli možnost navštívit.

Hotel Koukounaria

Tento hotel nás vysloveně nadchnul. Hotel je velmi prostorný, vzdušný, nabízí obrovský bazén. Personál je mimořádně ochotný. Čistota perfektní. Je cca 5 minut od pláže. Tuto drobou nevýhodu kompenzují krásné výhledy z každého pokoje. Ať již na moře nebo na hory.

Hotel skutečně doporučujeme.

Cestopis ze Zakyntosu

Výlety byly ovlivněny mimořádně teplý počasím, které v termínu naší dovolené panovalo Teploty se pohybovali zhruba mezi 38 – 40°C. Proto jsem volili spíše kratší půldenní výlety a zbytek času trávili na pláži.

Den 1.

Pláž  Navagio

Toto je největší turistická atrakce ostrova. Pláž sama o sobě je skutečně atraktivní. Její atraktivitu umocňuje vrak lodi, který se na pláži nachází (ano, ta věta zní zvláštěně, ale je to tak). S atraktivitou pláže bohužel souvisí negativum. Neskutečné množství návštěvníků.

Na pláž Navagio se lze dostat pouze lodí. My jeli lodí ze zátoky Vromi.  V zátoce jsou dvě přístaviště a ke každému vede jiná cesta.

Stejně jako samotná pláž je stejně atraktivní výhled na ni. V jedné části je oficiální vyhlídka, všichni pak chodí na „zakázanou“. Ano, je z ní hezčí výhledJ Trasu na zakázanou vyhlídku není potřeba popisovat. Půjdete s davem. Na vyhlídce jsou stánky s občerstvením a suvenýry. My byli na vyhlídce okolo 19. hod a ještě tam byla spousta lidí.

Zátoka Porto Roxa

Malá zátočina s kamenitým vstupem do moře. Případně je možné do moře skákat z několika skokanských můstků. Skvělé místo na šnorchlování.

Samotná zátoka je opakem pláže Navagio. Poklidná, ideální množství lidí. V zátoce je několik restaurací. Vyberete si podle svého gusta.

Porto Roxa byl za mě jedním z TOP míst dovolené.

Nejstarší olivovník

Zhruba 2000 let starý olivnovník. Příjemné místo. Několik stánků pro turisty. Zastávka na 10 minut z kategorie, když už jedu okolo, proč se nezastavit.

Den 2

Kostel Ano Gerakari

Malý příjemný kostelík na parádním místě s úžasným výhledem do kraje.

Muzeum výroby olivového oleje

Muzeum je na 15 minut a to včetně 5 minutového videa jak se lisuje olivový olej. Video má české titulky, sem tam s velmi úsměvných překladem.

Vlastně se nejedná o muzeum. V době sklizně oliv se v něm lisuje olej. V turistické sezóně slouží jako muzeum.

Muzeum stojí za návštěvu především pro svou příjemnou atmosféru. Dají vám ochutnat různé druhy olivových olejů, které si pak můžete koupit.

Keri

Příjemné městečko

Největší řecká vlajka

Jak toto zastavení ohodnotit? Popravdě, jak na Zakyntosu není mnoho turistických atrakcí, lidé se jezdí dívat na velkou vlajku Řecka

Vyhlídka Kiri

Malá, zato však nádherná vyhlídka. Není to něco, kuli čemu byste měli jezdit přes půlku ostrova, ale když jste v lokalitě, určitě se zastavte.

Pláž Laganas

Hlučná, přeplněná pláž.

Den 3

Blue Caves

Jednoznačně stojí za návštěvu. Blue Caves je možné navštívit jak ze zhora od větrných mlýnu, tak si vybrat z nepřeberného množství výletů lodí. My jeli z tohoto místa a byli jsme spokojeni.

Vesnice Volimes

Když navštívíte Volimes večer, uvidíte jak po horkém dni vyjdou místní do ulic, hrají si zde deti, zavládne večerní atmosféra. Vesnice není turisticky kýčovitá, ale má příjemnou atmosféru.

Anafonitria Monastery

Klášter z 15. století. Jedná se o jednoduchou stavbu, kterou si prohlédnete za 15 minut. V okolí pár příjemných taveren, obchůdek se suvenýry.

Jen nesmíte narazit na příjezd autobusů s fakultativními výlety, jako se přihodilo nám. Velmi rychle se ztratí atmosféra.

Monastery of Spiliotissa

Toto je míst s úžasným genius loci. Za mě to je highlight na který budu dlouho vzpomínat. Jednoduchý malý klášter obklopený horami. Z jedné strany pak začíná soutěska a cca 500 metrů pod vámi je vidět moře.

Po klášteře nás provedla jedna z řádových sester. Vyprávěla, že klášter byl dříve mužský, dlouho v něm žil už jen jeden poslední mnich. Pak byl dlouho prázdný. Až poslední tři roky v něm žije pět jeptišek a postupně jej dávají dohromady.

V rámci oprav vyšel ven mnich v tradičním oděvu a v ruce drže flexu a šel řezat zábradlí. Zvláštní pohled.

V klášteře je malá prodejnička s výrobky, které byli v klášteře vyrobeny.

Nejlepší je přijet do kláštera navečer před západem slunce, jen tak si sednou a být.

Den 4

Tento den se nám trochu zkomplikoval zánětem ucha a nutností návštěvy lékaře. Proto jsme se stihli pár míst.

Pláž Xigia

Několik malých pláží se sirnými prameny. Zápach síry je lehce cítit ve vzduchu. Vedle hlavní pláže stojí za vyzkoušení i menší postranní.

Benátská pevnost v Zakyntos

Přijeli jsme na ní až navečer, takže se nedalo jít do pevnosti (tak jako tak byla zavřená i přes den pro přílišné horko). Přesto stojí za návštěvu. U přilehlého kostelíka je krásný výhled na město Zakyntos

Město Zakyntos

Se soumrakem jsme se prošli po městě Zakyntos. Popravdě duchu jsme se vraceli k předchozímu dni a tichu v klášteře Spiliotisa. Proto nás směsice hluků z restaurací, stánků se suvenýry a projíždějících aut nezaujala a po krátké, zhruba půlhodinové návštěvě, jsme jeli zpět do Alykes.

Ostatní dny

Z ostatních dnů ať již před půjčením auta nebo poté jsme dělali to k čemu je Zakyntos určen nejvíce – koupání se v moři, polehávání na pláži, pití frapé, čtení si a odpočinku.

Panoramatická tour po TOP místech Zakynthosu


 

Fotky ze Zakynthosu