Výlet do Černobylu

Na internetu je možné najít mnoho společností, které nabízejí jedno až tří denní zájezdy do Černobylu. Vzhledem k našim časovým možnostem se rozhodli pro jednodenní výlet do Černobylu. Po srovnání programů, které mi přišli více méně podobné (a skutečny si i zpětně myslím, že jsou v podstatě stejné, jen se mění pořadí navštívených míst) jsme zvolili agenturu SoloEast. Pro ně rozhodla dobrá cena i dobré recenze jak na google, tak i Expandia. Jaký je jeden den v Černobylu?

 

Jaký je výlet do Černobylu?

Odjížděli jsme okolo osmé hodiny z náměstí Maiden. Naše agentura využívá dodávky/minibusy pro cca 18 lidí. Dnes ráno jich vyjíždělo myslím pět.

Po zhruba dvou hodinách se dojede ke 30 km check-point, kde začíná zakázané území. Po kontrole pasů jsme si prohlédli město Černobyl. To je stále obydleno pracovníky elektrárny a lidmi starajícími se o zakázané území. Je tam obchod i restaurace a k tomu několik památníků.

Po dobrém obědě v místní restauraci jsme jeli prohlédnout si červený les, který dostal ihned po havárii největší dávku radiace.

Na celé zóně je nejzajímavější, jak si příroda bez zásahů člověka dokáže se vším poradit. Všude jsou vzrostlé stromy a les. Viděli jsme divoké koně, jeleny a divoké psy. Člověk by řekl, že toto je unikátní přirodní rezervace a ně dějiště největší jaderné havárie.
Stejně tak je to i ve městě Prepjať, které museli jeho občané opustit během několika hodin. Po třiceti letech příroda převzala vládu. Mezi paneláky rostou vysoké stromy, budovy se rozpadají. Všude spousta zvěře.

Budova jaderné elektrárny, resp. 4 bloku, kde se odehrála havárie je již v novém sargofágu a vypadá jako obrovská hala. Ale mrazí v zádech při informaci, že ve vedlejším bloku číslo 3, který od místa havárie dělí jen 7 metrů široká zeď se vyráběla elektřina dalších 14 po havárii.

Dalším bodem exkurze bylo panorama jaderné elektrárny. Pohled na všechny 4 bloky a na další dva rozestavěné, které po havárii již nikdy nebyly dokončeny. A to dokonce původní plány počítali, že by v této lokalitě mělo být 12 jaderných bloků.

Posledními dvěma body návštěvy byla opuštěná školka asi 3 kilometry od elektrárny a obrovský radar DUGA-3, který měl monitorovat ionosféru a vypouštění balistických raket z USA.

V závěru již následují jen dvě dozimetrické kontroly, kterými musí všichni projít a také všichni úspěšně prošli. Kontroly jsou v check-point 10 a 30 km.

Zpět do Kyjeva jsme přileji v 7 hodin večer. Za celý den poměrně unaveni, ale plni velmi zajímavých zážitků.