Záměr cvičení s hvězdou

Záměrem tohoto jednoduchého cvičení je ukázat, proč se neřídit čistě druhými a tím jaké nás chtějí mít, jak nás vidí a hodnotí.  A zároveň ukazuje, v čem je důležitá zpětná vazba.

Zní to trochu jako rozpor – neřídit se druhými a přitom chtít a vyžadovat zpětnou vazbu, že? Cvičení obojí objasňuje.

Co je k cvičení potřeba?

K cvičení potřebujete několik věcí, které jistě nebude těžké si opatřit:

  • tužku
  • menší zrcadlo nebo zrcátko
  • vytisknutou hvězdu, která ji níže
  • jakoukoliv knihu nebo šanon

Cvičení se skládá ze dvou kroků 

1. krok cvičení

  • Položte papír s hvězdou na stul a před něj postavte šanon/knihu, tak abyste viděli hvězdu neviděli.
  • Jednou rukou chytněte zrcadlo, abyste viděli hvězdu pouze v zrcadle.
  • Vezměte si tužku a hvězdu obkreslete tak, aby čára tužkou byla vždy mezi dvěma hvězdy. K tomu využijte pouze to, co vidíte v zrcadle.
  • Dokud tyto dva kroky neuděláte, nepokračujte ve čtení.
Cvičení s hvězdou

Proč se neřídit názory druhých a přitom chtít zpětnou vazbu?

Výsledek (čtěte pouze pokud jste dokončili 1.krok cvičení)

Pouze malá část lidí dokáže hvězdu nakreslit hned na poprvé bez problémů. Pro většinu lidí není toto cvičení jednoduché.

Je to podobné jako v životě. Když se ohlížíme na názory druhých a snažíme se řídit jejich očekáváními, díváme se na sebe přes zrcadlo, ve kterém se odráží to, jací jsme. Ale zrcadlo druhých nám neposkytuje přesný odraz nás samotných. Je obrácený, a proto není jednoduché se jím řídit. V životě zrcadlo druhých bývá různě velké, v nějakém úhlu, hýbe se. Navíc zrcadlo, které nám druzí nastavují bývá často pokroucené z důvodů jejich strachu, obav a přetvářek. Vidíme tak svůj obraz, který vůbec nemusí odpovídat tomu jací jsme ve skutečnosti. Pokud jste někdy byli v zrcadlovém bludišti, jen si představte, jak jste se viděli.

Znamená to, že se vůbec nemáme do zrcadla dívat a řídit názory druhých? Ne tak docela. Vyzkoušejte si druhý krok cvičení.

2.krok cvičení

  • Připravte se stejné věci jako při předchozím cvičení, tedy knihu, tužku, zrcadlo a hvězdu. Opět si zakryjte hvězdu, tak abyste ji viděli pouze přes zrcadlo.
  • Ale tentokráte se neřiďte pouze tím, co vidíte v zrcadle. Stanovte si záměr, že nakreslíte hvězdu. A tu hvězdu mějte ve své hlavě, mějte ji jako fiktivní obraz před očima.
  • Podle zrcadla zapíchněte tužku do nejvyššího bodu hvězdy a začněte hvězdu kreslit. A to bez ohledu na obraz v zrcadle. Jediný způsob, jak uspět je řídit se vnitřním obrazem před svýma očima
  • Zrcadlo používejte pouze ke dvou věcem: pomůže vám korigovat, jestli se nacházíte uprostřed čar hvězdy; a řekne vám, kdy je čas změnit směr.
Cvičení s hvězdou

Proč se neřídit názory druhých a přitom chtít zpětnou vazbu?

Výsledek

Naprostá většina lidí nakreslí hvězdu výrazně lépe než v předchozím cvičení.

Měli jste totiž jasný záměr (v tomto případě nakreslit hvězdu) a byl to váš záměr, který jste měli před očima. zrcadlo vám poskytovalo jen zpětnou vazbu, že jste „neujeli někam jinam“.

Výsledek je, že hvězda je výrazně lepší, než kdybyste se řídili jen odrazem v zrcadle nebo zrcadlo neměli a hvězdu neviděli vůbec.

 

Závěrem: Paralela s životem

V tomto cvičení vidím paralelu s běžným životem. Pokud se řídíme pouze druhými a jejich očekáváními, bývá těžké držet si vlastní směr a cokoliv udělat.

Na druhou stranu, když máme jasnou představu a záměr, ale při realizaci nemáme žádnou zpětnou vazbu, velmi jednoduše se stane, že sejdeme z naší cesty.

Proto je důležité mít svůj jasný a autentický a při realizaci si pravidelně vyžadovat zpětnou vazbu. Tu porovnávat s naším záměrem a podle toho korigovat realizaci svého záměru.

Toto cvičení může poskytnout ještě jeden pohled. Pohled na to, jaké jste měli pocity, když jste kreslili přes zrcadlo. Byla to zábava? Smáli jste se u toho, maximálně se soustředili nebo byli naštvaní, že to nejde? Když si zkusíte uvědomit své pocity, může to poukázat na vaše reakce v jiných situacích.

Toto cvičení je inspirováno cvičením společnosti Learning Strategies a jejich kurzem Photoreading. Cvičení je však prováděno v jiné souvislosti i vklad je odlišný.