Menhiry, krásná městečka, Mont st. Michel

Využili jsme levných letenek a vyrazili na týdenní dovolenou do Francie. Naše volba padla na západní pobřeží Francie. Po menších peripetiích (viz.  níže) pak na Bretaň. Podzimní Bretaň je úžasná. Můžeme maximálně doporučit.

Bretaň nikdy nebyla naše vysněná destinace. Ale využili jsme nabídku levných letenek  do Nantes a vyrazili. Rozhodně můžeme Bretaň doporučit. Byli jsme překvapeni hezkou přírodou, užívali si historii tajuplných Menhirů a prošli si Mont st. Michel mimo davy turistů.

Celou dovolenou jsme pojali v klidném duchu. Nechtěli jsme za každou cenu vidět vše, ale spíše se zaměřovali na atmosféru místa. Bylo to takové slow-travel.

Itinerář

Den 1: Paříž

Ráno jsme z Prahy letěli do Paříže. Nechtělo se nám příliš chodit, tak jsme se byli podívat na Champs-Elysees, Vítězném oblouku a samozřejmě Eiffelovce. Trasa zde. Večer jsme se podívali na Sacre-Coeur. Byl teplý večer, na schodech před kostelem malý koncert, tak jsme si to moc užili.

Den 2: Večerní Mont Saint Michel a středověká atmosféra

Ten den byl ve znamení přesunu vlakem TGV z Paříže do Nantes, kde jsme si půjčili auto a jeli na severní pobřeží Bretaně. Po ubytování nám paní domácí poradila, ať se jedeme podívat na večerní Mont st. Michel, což je druhé nejnavštěvovanější místo ve Francii. Rozhodně stojí za vidění a obzvláště takto večer. Nikde žádné davy čínských turistů, po setmění tajuplná středověká atmosféra. A ani se neplatí, jinak dost drahé, parkovné.

Den 3: Příliv a odliv v Bretani

V této části Bretaně je velký rozdíl mezi přílivem a odlivem – přes 10 metrů. Takže kde je za přílivu moře, za odlivu jsou kilometry “pláží”. Paní domácí nám opět poradila, kam se máme jet podívat. Měl tam být nádherný výhled na Mont Saint Michel a hezká procházka po “mořském dně”. Obojí se potvrdilo: to místo je zde a rozhodně stojí za návštěvu. Odpoledne jsme šli znovu na Mont st. Michel, tentokráte na vnitřní prohlídku, která také stojí za to.

Den 4: oběd a Sant Malo

Ráno jsme opustili Mont st. Michel a jeli do Sant Malo. Cestou jsme narazili na zvláštní obojživelná vozidlo/lodě. Vypadalo to jako lodě, ale mělo to kola jako traktor viz. fotky. Místní rybáři tím řeší rozdíl mezi přílivem a odlivem. Když jsme viděli množství nalovených škeblí, řekli jsme si, že určitě budou čerstvé i v restauraci. Oběd nás vyšel na 70 Euro, ale tolik mořských plodů jsme v životě neochutnali. Vše výborně připravené. Restaurace je zde. Po obědě jsme se šli projít do Sant Malo. Začal foukat vítr, chvílemi drobně pršelo. Sant Malo tak mělo velice silnou atmosféru. Večer jsme měli přejezd na jižní pobřeží Bretaně, kde jsme měli jedno z našich nejhezčích ubytování v životě. Viz. níže.

Den 5: Menhiry Carnac

Tento den byl zasvěcený Menhirům, což jsou na výšku postavené kameny. Takto je postavili lidé zhruba 2000 let před naším letopočtem. A dodnes nikdo přesně neví, proč tak dělali. Existují různá, zpravidla spirituální vysvětlení. Ať tak nebo tak, rozhodně se stojí jet na ně podívat. A především v podvečer měla ta místa neskutečně silnou energii. Doporučuji se nejen zastavit u samotných Menhirů, ale věnovat čas procházce po okolních lesích, které jsou příjemné, klidné a mají silnou atmosféru. Místa s Menhiry třeba zde, zde, zde a zde. Večer jsme navštívili městečko Carnac, které bylo, již bez davů turistů, moc příjemné.

Den 6: pláže

Celý den jsme chodili po plážích. Svítilo sluníčko, foukal vítr, takže chvíli bylo vedro a chvíli zima, ale bylo to moc hezky strávený den. Ty pláže jsou zde. Doporučuji.

Den 7: městečka a Les Machines

Pomalu jsme se vraceli zpět do Nantes. Cestou jsme se zastavili na oběd v hezkém historickém městě Vannes, kde jsme si konečně dali tradiční palačinky (a dozvěděli se, že slané se dělají z pohankovou mouky a sladké z pšeničné – nebo naopak? :-). Odpoledne jsme dojeli do Nantes a šli do muzea Los machines. I přes dražší vstupné jednoznačně doporučujeme. Je to muzeum v bývalé tovární hale plné různých mechanických hraček a příšer, jako jsou obří pavouk, housenka a tak podobně. Rozhodně také stojí za to projížďka na obřím slonu, který má neskutečných 12 metrů!

Den 8: Nantes a odlet

Ráno jsme si ještě prošli Nantes. Centrum je poměrně malé, tak nám stačilo dopoledne a mohli tak po obědě v klidu letět do Prahy.

Změnil bych na itineráři něco?

Dovolená v Bretani vznikla vlastně tak trochu omylem. Původně jsme měli koupené letenky do Nantes a Bordeaux. Ale den před odletem jsem zjistil, že jsem prohodil odletové a příletové město (myslel jsem, že letíme do Nantes a vracíme se z Bordeaux a ono to bylo naopak). Sice nám propadlo nějaké ubytování a kupovali letenky do Paříže navíc, ale stálo to za to.

Bretaň je krásný kout Francie. Má velmi silnou, hlubokou atmosféru. Na itineráři jako takovém bych nic neměnil

Spaní a ubytování:

1.noc: Paříž – Plug inn Montmartre. Najít levné a dobré ubytování v Paříži je takřka nemožné. Toto byl jakýsi kompromis. Velké plus byla lokalita v Montmartre by Hiphophostels. Zvláštní ubytování. Byl jsem v hotelu sám a přitom v noci stále slyšel zvuky jak někdo bouchá dveřmi. Nádherný výhled z balkonu. Hotel je níže a blíže centru než je na mapě na Hotels.com

2. – 3.noc: Mont st. Michel – Le Marquis De La Guintre. Moc přijemné ubytování. Pokud máte auto, tak doporučuji. Kousek od Mont st. Michel. Paní domácí sice téměř vůbec neumí anglicky, ale přitom dokáže dát spoustu neocenitelných tipů. Syn v tomto hotelu ztratil svého “rodného” plyšáka. Modrý medvídek asi 15 cm velký. Kbyby jste jej tam našli, přivezte!!!

4. – 6.noc: v okolí Carnac – La maison d’Alcime. Jestli jsem byli z nějakého ubytování nadšeni, a nejenom ve Francii, tak z tohoto. Krásné, stylové, nádherně zařízené. Ochotní majitelé. Jestli máme sen, tak mít takovéto bydlení. Hodnocení 9,8 na Booking.com naprosto odpovídá.

7. noc: Nantes – Novotel Nanter Carque. Daleko od centra. Spíše konferenční hotel

Počasí:

Začátkem října bylo vhodné počasí. Teploty mezi 15 – 20 stupňů. Deštivý pouze jeden den. Oproti počasí v ČR v té době to byl teplotní i sluneční relax.